O ESENCÍCH... V KUCHYNI

Pročtěte si nejprve praktické pokyny k používání esencí v kuchyni, než se do vašeho tvoření pustíte.  Jak je to s teplotami, materiály, surovinami, množstvím a bezpečností...

V kontextu používání esencí v kuchyni platí, že MÉNĚ ZNAMENÁ VÍCE.


Ne vždy a všude...

Esenciální oleje jsou éterické, to znamená těkavé, nedělá jim dobře vysoká teplota. Přidávají se obvykle až na závěr vaření, nebo do hotového jídla, případně do těsta při pečení. Ale nejsou vhodné ke smažení nebo grilování! Při přepálení vznikají škodlivé látky. A to opravdu nechceme :)

V tomto případě s radostí sáhneme po čerstvé nebo sušené bylince. 


Tuky versus voda

EO nejsou rozpustné ve vodě, pouze v tuku nebo v medu. Jako emulgátor můžete použít jakýkoliv rostlinný olej, máslo, smetanu nebo jiný mléčný výrobek.

Voda má tu vlastnost, že esenciální olej zesiluje a zrychluje prostup do těla, proto pokud se některým EO potřísníte na místě, kde začne nějaká nepříjemná reakce, pak toto místo neoplachujte vodou, ale potřete rostlinným olejem, setřete hadříkem a znovu potřete rostlinným olejem.

EO nikdy nekapejte do uší a očí. 


Konzervace?

Ano! Umí! Svými známými, velmi silnými antimikrobiálními účinky si esenciální oleje poradí s lecjakým patogenem či plísní, proto, když je přidáte do svých šťáv, pest, omáček nebo marmelád, které si chcete uchovat na později, prodlouží jim život (spíš zdraví :-) ). Každý z esenciálních olejů to umí, jeden je více protiplísňový, druhý je silnější na bakterie. Ale to se bavíme o léčení těla. U jídla se tato vlastnost projeví zaručenou konzervací :-)

Ne za každou cenu...

Nesnažte se ochucovat jídlo za každou cenu. Přeci jen jsou to silné koncentrace (mluví se až o mnohatisícinásobných koncentracích než je rostlina sama)

Přidávejte po kapkách nebo dokonce ještě méně a ochutnávejte, experimentujte. Někdy jedna kapka navíc už udělá opačnou službu a jídlo vám nemusí chutnat. 

Jak udělám menší než malé množství?

Do malé lahvičky s kapátkem 10ml (mají třeba na ekokoza.cz)  dám olivový olej a kápnu 10 kapek EO. Toto ředění je vhodné na dochucování salátů a polévek přímo na talíři. Každý podle své preference. 

Je to vlastně tak, že pokud kápnete 10 kapek takto ředěného oleje, máte tam půl kapky čistého EO. Jednoduché a bezpečné :) 


Vlastnosti citrusových esencí

Co je velmi důležitá informace, oleje z citrusových plodů jsou velmi silné dezinfekční a čistící prostředky. Proto se používají jak při úklidu domova tak při úklidu v těle. Dokáží rozkládat ropné deriváty a přímo rozleptat plast. Proto nikdy nepoužívejte plastové lahve, nádobí, příbory, když používáte esence z citrusů. Především pokud budete mít v nádobě EO delší dobu. Na první pohled to nemusí být znatelné, i kdyby v materiálu nebyla ještě díra, plast se začne naleptávat a uvolňovat škodlivé látky.

Další velmi důležitá věc je, že citrusy jsou fotosenzitivní. To znamená, pokud je aplikujete na kůži, která je poté vystavena přímému slunci, může dojít k reakci v podobě pigmentových nebo červených skvrn. Reakce podle určitých zdrojů může vzniknout i při pravidelném vnitřním užívání. Doporučuje se 12-24 hodin nevystavovat se přímému slunci. Já osobně citrusy používám vnitřně a tuto zkušenost nemám, mou povinností je ale informovat. 

Esence v kuchyni s Miriam. Všechna práva vyhrazena. 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!